Tuesday, April 17, 2012

Idea JazzArt Festival

Festiwal KATOWICE JAZZART to nowe i unikatowe przedsięwzięcie muzyczne w Polsce organizowane przez instytucję kultury Miasto Ogrodów. Festiwal zrzesza artystów reprezentujących różne stylistyki i konwencje, często na pograniczu stylów, łącząc to, co wydaje się nie do połączenia i kreując to, co wydaje się nie do zaakceptowania.

Festiwal zaprezentuje inspiracje artystów z różnych miejsc Europy: od skandynawskich pieśni ludowych w wykonaniu genialnego basisty Larsa Danielssona, węgierskich i hiszpańskich melodii w projekcie Courtney Pine Europa, po oberki i kujawiaki Irka Wojtczaka.

JAZZART to festiwal nowoczesny, awangardowy, poszukujący świeżej krwi i niekonwencjonalnej energii. Dlatego też do udziału zaproszeni zostali młodzi artyści tacy jak: Maciej Obara z nową skandynawską sekcją rytmiczną, zaskakujące Orange the Juice, młode i nieortodyksyjne Stryjo, genialny Neil Cowley, inspirowany Art Ensemble of Chicago zespół Power of the Horns Piotra Damasiewicza, czy brytyjski awangardowy zespółPolar Bear z świetnym saksofonistą Peterem Warehamem i perskusistą Sebem Rochfordem.

JAZZART nie da się wrzucić w żadne ramy – to miejsce, gdzie spotkają się artyści muzyki improwizowanej, zawsze jednak najwyższej klasy i reprezentujący najwyższy poziom europejskiej sceny jazzowej. Festiwal przedstawi artystów rozwijających się, poszukujących inspiracji w wielu gatunkach muzycznych, sięgających do tradycji, ale po to, żeby stworzyć nową jakość. JAZZART postawił sobie za zadanie odzwierciedlać zmiany zachodzące w muzyce improwizowanej, które nie znoszą ograniczeń, które potrzebują nowego artystycznego języka oraz środków ekspresji.

No comments:

Post a Comment